Tasarımcının Ürünleri

Studio 7,5

Burkhard Schmitz, Claudia Plikat ve Carola Zwick ortaklıklarına 1992’de başladı. İlgilerini çeken projeler üzerinde çalışma ve bunu patronlar ve unvanlar olmadan yapma özgürlüğünü arıyorlardı. O günden beri aşağı yukarı bu şekilde çalışıyorlar. Şimdilerde Carola’nın erkek kardeşi Roland Zwick’in de aralarında yer aldığı grup adına konuşan Burkhard “Herkes her işi yapıyor. Bu şekilde fikirler üretiyor, açıklık ve merakımızı koruyoruz” diyor. Grubun adı – Studio 7.5 – 7.5 tonluk bir kamyon kiralayıp üzerine model atölye yerleştirip bir proje sahasından diğerine gitme fikrinden geliyor. Görünen o ki hareket özgürlüğü bu tasarımcılar için çok önemli. Müşterileri için ürün tasarlarken özgürce ve zekice hareket ediyorlar. Bazen bir-iki gün içinde konsept aşamasından model atölyeye geçerken taslak prototipler yaratmaya başlarlar. Tıpkı çocukların bir yığın hamur bulması gibi, bu da onların en sevdiği aktivite.

Claudia “Ürün tasarlarken gerçekten üç boyutlu çalışmak zorundasınız. Bu nedenle keyfi oluşumlar üzerinde çok fazla zaman harcamıyoruz. Bilgisayar çizimleri size o hissi, dokunuşu ve kokuyu vermiyor” diyor. Üstelik mobilya tasarlamayı seviyorlar. Roland “Mesela, kasetçalara kıyasla mobilya tasarlamanın ilginç tarafı, kasetçaları tasarlayan tasarımcının komuta zincirinde en altta yer almasıdır. Bu süreç sadece güzelleştirme veya ‘ambalajlama’dır. Diğer yandan mobilyayla çok daha bütünseldir” diyor.

Özellikle büro sandalyeleri tasarlamayı çok tatminkâr buluyorlar. Bunun nedenlerinden biri, ödül getiren Mirra sandalyesi ve en yeni tasarımları Setu sandalyesi için Herman Miller ile çalışma deneyimleridir. Carola “Sandalyenin yalnızca nasıl göründüğünü değil, aynı zamanda nasıl performans sergilediğini de belirliyoruz. Güzellik sadece gördüğünüz değil, aynı zamanda nasıl hissettiğiniz de olduğundan fiziksel davranışı ele alıyoruz.”

Ofis/Stüdyo
Berlin, Almanya