Setsu&Shinobu Ito

Japonya, 1964-1966
Her ikisi de tasarımcı ve mimar olan Sestu ve Shinobu Ito Japonya’da doğdu ancak Milano dünyası tarafından evlat edinildi.

 Setsu Tsukuba Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Ürün Yönetiminde Yüksek Lisans eğitimi aldı. Eğitimden sonra Japonya’da geçirdiği yıllarda önemli Japon şirketleri için araştırma projelerinde yer aldı, ardından önce Alchimia stüdyosunda, sonra Angelo Mangiarotti’nin stüdyosunda çalıştığı Milano’ya taşındı. Bu yoğun kültürel uyarım yılları boyunca ilgi alanları endüstriyel tasarımdan mimarlığa kadar uzandı ve kendi tarzını betimlemeye başladı.

Shinobu Tokyo’daki Tama Sanat Üniversitesi’nden mezun oldu ve Tasarım Yönetimi Yüksek Lisansını Milano’da Domus Akademisi’nde tamamladı. Tokyo’daki eğitimi sırasında çeşitli Şirketler için ambalaj projeleri, endüstriyel tasarım ve grafik üzerine çalıştı. 1988-1995 arasında Japonya’da Sony Creative Products Inc.’de tasarım ve pazarlama sorumlusu olarak çalıştı. Shinobu bu yıllarda büyük satış başarılarına dönüşen piyasa sezgilerini gösteren yeni projeler sundu, yine de bunlar merakını gidermeye yeterli olmadı, bu nedenle Avrupa’yı görme ihtiyacı duydu ve Milano’ya taşındı.

1999’da Ito tasarım stüdyosunun kurulmasıyla resmileşen yaratıcı ortaklıklarının başladığı yer Milano’dur. Milano ve Tokyo arasındaki danışmanlık faaliyetleri De Padova, Edra, Sony CP Laboratories, Sharp ve Canon gibi uluslararası üne sahip şirketlere yöneliktir.

Tarzları yenilikçi ve dinamik, akışkan ve zariftir ve tamamlayıcı yeteneklerinin meyvesi ve İtalya ve Japonya’daki deneyimlerinin karışımıdır. Mobilyadan objelere, grafikten ambalaja, mimariden iç tasarıma, elektronikten yeniliğe kadar her şeyi kapsayan kesitsel bir tasarım.

Eserleri için pek çok ödül almışlardır; bazıları Avrupa ve Japonya’da yayınlanmış ve sergilenmiş; bazıları Monako Modern Sanat Müzesi’nin daimi koleksiyonundadır. Setsu Domus Akademisi’nde, Milano Istituto Europeo di Design’da ve Tokyo Tama Sanat Üniversitesi’nde profesördür.