Tasarımcının Ürünleri

Jerome Caruso

Jerome Caruso 12 yaşında babasının bir arkadaşı onu endüstriyel tasarımla tanıştırdığında ve General Motors için fütüristik otomobil konseptleri yarışmasını duyduğunda kariyerini keşfetti. Caruso “Otomobil için kilden model geliştirmek, tasarımı bir tahta parçasına aktarmak ve elle oymak için aylarca okuldan sonra her gün bodrumda çalıştığını” anımsıyor. “Bu sırada özellikle ödül kazandıktan sonra ne yapmak istediğimi anladım” diyor.

 Caruso tasarım duyuları 1960’larda Avrupa’da incelik kazandı. Kopenhag Üniversitesi’nde (University of Copenhagen) lisans öğrencisiyken aynı zamanda şehrin önde gelen tasarım bürosunda çalıştı. Eskiyi anımsayarak “Üzerimde silinmez bir etkisi olan Avrupa tasarımına hassas bir yaklaşım vardı” diyor. 
Kendi başına yola koyulmaya karar veren Caruso İskandinavya’da birçok projeyi sıraya dizdi; 26 yaşında Brüksel’de, Belçika, İngiltere, Fransa ve Almanya’dan müşterileri olan bir atölye açtı. Daha sonra ABD’ye dönerek tekrar tek kişilik bir stüdyo kurdu. Çeşitli projeleri, Motorola’nın LCD saat modülleri imalatı işine girmesinde öncü rol oynamaktan, ABD vadeli piyasası için ilk tamamen makine üretimi olan istiflenebilir sandalyenin (şimdi Chicago Sanat Enstitüsü Amerikan Sanat Eserleri Koleksiyonu’nda sergilenmektedir) tasarım ve mühendisliğine kadar uzandı. Caruso en çok, şarap saklama üniteleri dahil, sofistike soğutma ikonları ve sanayi öncüsü ilklerin tüm ürün yelpazesinden sorumlu olan, Sub-Zero’nun 20 yılı aşkın ilk ve tek tasarımcısı olarak bilinir. Time magazine tarafından 95’in en iyi 10 ürününden biri seçilen Sub Zero’nun devrim niteliğindeki çekmece-kabin sistemini icat etti. Sub-Zero’nun kurumsal ortağı Wolf’un 2002 yılındaki çıkışı için 18 ay içinde 25 yeni pişirici cihaz tasarladı.
 
 Başarı hanesindeki 75’ten fazla tasarım patentiyle Caruso uygulamadan yanadır ve konseptler, çizimler, prototipler ve mühendislik olmak üzere tüm işlerden keyif alır. “Zorluk ne kadar büyükse çözümü bulmaya çalışmak o kadar eğlenceli olur” diyor. Sandalyeler özellikle ilgisini çekmektedir ve oğlu Steven ile birlikte tasarladıkları Herman Miller’in yüksek performanslı, ödül alan Reaction sandalyesinin zorluğunu çok iyi hatırlıyor. Yine de gülümseyerek Herman Miller’in Celle sandalyesinin “Eğlencenin Everest Dağı” olduğunu söylüyor. “Başlangıçta oturma rahatlığında son nokta olabilecek çok iyi tasarlanmış ‘akıllı’ bir yüzey hayal ettim. Kafamda, her biri farklı anatomik bölgeleri hem destekleyecek hem de bunlara yanıt verecek yaylı halkalarla bir pad içeren yüzlerce küçük ‘hücre’ canlandırdım” diyor. Yıllarca süren geliştirme ve deneme çalışmalarından sonra ortaya çıkan Celle sandalyesi bu orijinal konsepti yakından izliyor.

 Caruso bugün Illinois, Lake Forest’taki ferah, güneş ışığıyla aydınlatılan stüdyosunda gerçekleştirdiği tasarım sürecinden ilk kez çocukken keşfettiği kadar keyif almaya devam ediyor. “Hedefim her zaman, mükemmel performans sergileyen ve muhteşem görünen ürünlerde işlev ve sanatı bir araya getirmek olmuştur” diyor.  
  
Ofis/Stüdyo
Jerome Caruso Design
Lake Forest, Illinois

Ödüller/Takdir
İyi Tasarım Ödülleri, Chicago Athenaeum, 2003, Konveksiyonlu Fırın Yelpazesi, Radyan Setüstü Ocak Yelpazesi /Wolf Appliance Şirketi
IDSA Ödülü, 2002, Konveksiyonlu Fırın Yelpazesi, Radyan Setüstü Ocak Yelpazesi/Wolf Appliance Şirketi IDSA Ödülü, 2002, Reaction Sandalyesi/Herman Miller
IDSA Ödülü, 2001, Şarap Saklama Üniteleri/Sub-Zero Freezer Co.
Best of NeoCon Altın Ödülü, 1998, Reaction Sandalyesi/Herman Miller
Tasarım Mükemmelliği Ödülü, Design Journal, 1998, Reaction Sandalyesi/Herman Miller
Yıllık Tasarım İncelemesi, I.D. magazine, 1998, Reaction Sandalyesi/Herman Miller
Yılın En İyi 10 Ürünü, Time magazine, 1995, Sub-Zero 700 Serisi
IDSA Ödülü, 1991, Attiva Oturma Sistemi/Thonet Industries
IDSA Ödülü, 1987, Sub-Zero 500 Serisi