Tasarımcının çalıştığı diğer markalar

Jaime Hayon

Jaime derken neredeyse “cevher (gem)” kelimesini duyabilirsiniz. Bu kelime, sanatçı ve tasarımcı Jaime Hayon’u betimlemeye çok uygundur.
Biraz İspanyol fatihi, biraz fırlama olan, bu maceraperest tasarımcı, olağanüstü bir yaratıcılık hazzı, en yakınlarına ve en sevdiklerine duyduğu empati ve başkalarına da geçen canlılığı ve zindeliğiyle hayatı kucaklar. Bir dilden öbürüne anında geçiş yapabilen Jaime, İngilizce, Fransızca, İtalyanca ve İspanyolca’yı aynı kayıtsızlık ve rahatlıkla konuşabilir. Madrid’te dünyaya gelen, tasarım dünyasının Almodóvar'ı, rastlantılar ve yeni alanlar için bitmez tükenmez bir arayışta. Paradoks, bu özgür ruhun ve ilhamlarının örtüşmesinden kaynaklanıyor; kokular, sesler, diller, çocukluk imgeleri ve İberyalı köklerine uzanan geçmişinin duygusallığından doğuyor.
Mobilya ve seramiklerin ana renkleri, aşırılığı ve organik barok şekilleri, manganın İberya “oyuncaklarıyla” buluşması: hayal gücü, usta bir teknik ressamın yeteneğiyle birleşerek renkli kalemin veya fırçanın ucundan su gibi özgürce akar. Baccarat ile “karşılaşması” bu sıra dışı yeteneğinin olağan bir sonucuydu. Renkli kesim kristal ve altın ve metalik seramik oymalı parçalar arasındaki ustalıklı biçimsel girişim, görkemli şeffaflık ve kadifemsi matlık arasındaki boşluğu başarıyla kapatır. Hayon’ın mizah anlayışı, yaratıcılığının önemini, sınırlı sayıdaki muazzam eserlerinde yeni bir çerçeveye oturtur. Kristal hayvanat bahçesi tarzıyla, Orta Çağ’daki şaşırtıcı hayvan hikâyelerini içeren kitaplarınkine benzer fikirleriyle Jaime Hayon, 2011 yılında Baccarat Zoo’ya (Hayvanat Bahçesi) imzasını atar. İspanyol tasarımcı, kristalin ışıltısını porselenle birleştirerek, göz alıcı bir şeker kutusuyla dekoratif bir obje arasında olan, hem eğlenceli hem demokratik tarzdaki vahşi yaşamın bu dörtlüsüne hayat verir.