Tasarımcının çalıştığı diğer markalar

George Chevalier

Paris École Nationale des Arts Décoratifs’ten mezun olan Georges Chevalier 1916’da Baccarat’la çalışmaya başladı ve oradaki kariyerine 1970’lerde son noktayı koydu. Bir yolculuk, ışıktan bir hayat. Tasarımları, dekoratif sanatlar geçmişinin ön planında bir yer edinen Crystalworks’e layık görüldü.

Georges Chevalier, şık kelimeleri ve net şekil ve proporsiyonlarıyla Baccarat adının sonsuza dek modernite ve ötesiyle ilişkilendirilmesini sağladı. Ruhunu hemen ve içgüdüsel olarak yakaladığı Baccarat’ın hayat dolu vizyonunu yaratmak için olağanüstü sanat yeteneğini kullandı. Crystalworks zanaatkârlarıyla yakın işbirliği, teknik zorlukların üstesinden gelmesini sağladı. Kristalin bütün karmaşasını kavradı. Hem biçim hem de dekorasyon yaratmada ustalaşarak sanatçı ve zanaatkâr arasında yapıcı bir diyalog kurmaya odaklandı. Maison mirasını ve kurallarını yeniden yorumlamak için Crystalworks’ün arşivini hevesle araştırdı ve usta cam yapıcıların, cam üfleyicilerin, kesicilerin ve oymacıların uzmanlığından ders çıkararak yeni tasarımlar yarattı.

Sofra takımlarına ek olarak parfüm şişeleri, mücevher ve göz alıcı aydınlatma armatürleri yarattı. 1925’te Baccarat’ın Paris’te Modern Endüstriyel ve Dekoratif Sanatlar Uluslararası Fuarı’nda Christofle ile birlikte paylaştığı pavyonunun dekorasyonunu tasarladı. Crystalworks genç tasarımcının muazzam Jets d’eau avize dâhil olmak üzere en simgesel eserlerini sergiledi. Özellikle heykel olmak üzere diğer sanat dallarına da son derece açıktı ve kusursuz geometrik çizgileriyle en saf Art Deco stilini taşıyan kristal hayvan eserleri (panter, ayı vb.) tasarladı. Çalışmaları büyük ilgi görüyor, stili hayranlık uyandırıyordu. Orkestra şefi Jo Bouillon ile olan düğünü vesilesiyle düzenlenen ve masraftan kaçınılmayan kutlama şenliklerinin parçası olarak organizatör Josephine Baker, Georges Chevalier tasarımı bir tabak takımı siparişi verdi.

1933’te Crystalworks tarafından ilk kez yaratılan mücevher parçalarını – Louxor koleksiyonunu – tasarladı. 2014’te Louxor Maison’un 250.yıldönümünde geri geliyor, mücevher tasarımı alanının parlak fikirli tasarımcısı Elie Top’ın tasarımıyla büyüleyici Baccarat kırmızısıyla olağanüstü bir sete dönüşüyor. Bu dahi tasarımcıya hürmeten Baccarat, Cordon, Diamant ve Orgue vazoları ve büyüleyici Sun Clock dâhil olmak üzere birkaç eserini yeniden sunuyor. Bu kristal güneş mücevheri, 1948’de Baccarat’ın Amerika’daki ilk mağazasının açılışında sergilenmişti. En ünlü alıcısı, eşi Marilyn Monroe ile birlikte yaşadığı Manhattan’daki dairesini dekore etmek için bu ürünü seçen oyun yazarı Arthur Miller’dan başkası değildi.