Tasarımcının Ürünleri

Don Chadwick

Don Chadwick ‘gerçek’ stüdyosunun aklında yer aldığını söyleyen tasarımcılardan değil. Chadwick’in gerçek stüdyosu neyse ki Santa Monica’da ve buraya ‘deneysel laboratuvar’ demeyi tercih ediyor.

‘Kirlenmeye ve riske girmeye hazırız’ diyor.
Laboratuvar aletleri arasında testereler, öğütücüler, torna tezgâhları, matkap tezgâhları ve mengeler yer alır ve laboratuvarında bilgisayar kontrollü hiçbir şey bulunmaz. Chadwick’e göre bilgisayar teknolojisi pek çok açıdan mükemmel olsa da birisi yeni bir sandalyenin bilgisayarla aynı derecede etkin şekilde tasarlanabileceğini ileri sürdüğünde kibarca “Aklını kaçırmışsın!” diyor.

Chadwick “Bir sandalyenin rahat olduğundan emin olmanın tek yolu, gerçekten üzerine oturmak ve bu sırada değişiklikler yapmaktır. Bilgisayar, sandalye tasarımının inceliklerinin altından kalkamaz. İyi sandalyeler bir hayli karmaşıktır” diyor. Çok mu karmaşık? Evet, bilgisayarlara göre değil. “Çoğu endüstriyel tasarımcı mobilya tasarımını ciddiye almıyor. Bu tür ayrıntılara girmek üzere eğitim almış değiller. Çok kişisel bir süreç, ameliyat yapmaya çok benziyor. Ayrıca bu tür çalışmalara âşık olmalısınız.”

Chadwick’in mobilya tasarım aşkı, çocukluğuna, doğramacı dedesinin ona zanaatin aletlerini, diğer bir deyişle, beceri, hassasiyet ve sabır gerektiren el aletlerini nasıl kullanacağını öğrettiği döneme uzanır. Daha sonra, 1950’lerde UCLA’daki diğer endüstriyel tasarım öğrencilerinden farklı olarak mobilyaya odaklanır. Burada Charles ve Ray Eames’in verdiği bir derse katıldıktan sonra Chadwick, mobilyanın tasarımcılara, hatta endüstriyel tasarımcılara, malzemeleri yeni ve yenilikçi şekillerde kullanma ve insanların hayatında ‘gerçek bir fark’ yaratma imkânı sunduğuna ikna olur. Bu iyimserliğin en azından bir kısmını, Southern California’da ömür boyu yaşayarak edindiği “LA umursamazlığına” atfeder. “Orada daha az başarısızlık korkusu var, bu nedenle insanlar daha çok risk alma eğilimdeler. Yenilik için verimli topraklar.”

Chadwick’in 20 yılı aşkın süredir umursamazlık konusunda bir ortağı var. “Herman Miller yeni fikirler konusunda risk almaktan korkmadığından bu kadar uzun süredir başarılı ve onlar için çalışmanın neden zorlayıcı olduğunun sebeplerinden biri de bu.” Santa Monica-Zeeland bağlantısı devam ediyor; deneysel laboratuvar zımpara ve elektrikli testere sesleriyle yankılanıyor. Ne de olsa gerçek tasarım stüdyolarının yaptığı budur.

Ofis/Stüdyo
Don Chadwick & Associates, Santa Monica, California

Ödüller /Tanınma
Time magazine, Tasarım: Equa sandalyesi için On Yılın En İyisi, 1990
Equa sandalyesi için IBD Altın Ödülü, 1984
Saklama üniteleri için IBD ve IDSA ödülleri, 1980
Vali Ödülü, Design Michigan Sergisi, 1977
Tasarım Mükemmelliği Ödülü, ID dergisi, 1970, 71, 73, 74