Tasarımcının çalıştığı diğer markalar

Bill Stumpf

Bill Stumpf bir zamanlar “Sonuna kadar zorlanınca en iyi şekilde çalışırm. Gururumun boyun eğdiği nokta, yeniden masum olduğum noktadır. Herman Miller beni bu şekilde nasıl zorlayacağını biliyor çünkü D.J. De Pree’nin bana ilk kez söylediğinden beri yıllar sonra bile şirket, ‘iyi tasarım sadece iyi iş değil, aynı zamanda ahlaki bir sorumluluktur’ inancına sahip. İşte bu baskıdır.

” Stumpf’ın Herman Miller ile ilişkisi, 1970’te Herman Miller Araştırma Kurumuna personel olarak katıldığında başlar. Stumpf 1972’de kendi şirketini kurduktan sonra ilk ergonomik büro sandalyesi olan Ergon sandalyesini yaratır. Daha sonra Don Chadwick ile işbirliği yaparak çığır açan Equa ve ikonik Aeron sandalyelerini üretir. Aynı zamanda Ethospace sisteminin baş tasarımcısıdır.

 Birkaç yıl önceki röportajında Stumpf “Keyif alıyorum ve bunu tasarımla başarıyorum. Güzelliği seviyorum, güzel nesnelerin ve yararlı nesnelerin yanı başımda bulunmasını seviyorum” dedi. Bununla birlikte etrafına baktığında genellikle “insan ruhunu reddeden” tasarımlar; insanlar yerine parayı kabul eden mimari ve “suni mekânlara hava geçirmez şekilde kapatılan” ofisler görüyordu. 1960’larda Wisconsin Üniversitesi’nde başlayan bir savaşla sürekli bu tür tasarlanmış saygısızlıklarla mücadele etti.

 Yakın zamanlarda Üniversitenin Çevre Tasarım Merkezinde öğrenim görüp ders vererek geçirdiği lisansüstü yıllarına atıfta bulunarak “Her şey Wisconsin Üniversitesi’ndeki o günlere uzanıyor. Her şey gövdeyi özgürleştirip sınırlar ötesinde tasarlamakla ilgiliydi” dedi.

 Stumpf, ortopedik ve vasküler tıp uzmanlarıyla birlikte çalışarak insanların ne şekilde oturduklarına ve nasıl oturmaları gerektiğine dair kapsamlı bir araştırmayı burada yürüttü. 1974’te Herman Miller, araştırmasını büro oturma gruplarına uygulaması için kendisini görevlendirdi. İki yıl sonra Ergon sandalyesi lanse edildi.
 Herman Miller’ın araştırma odaklı, problem çözücü bir yenilikçiye dönüşmesinde anahtar figür olan Stumpf, yaşamı boyunca bu çalışması vesilesiyle pek çok ödül aldı. En son olarak Smithsonian's Cooper-Hewitt, Ulusal Tasarım Müzesi tarafından Ürün Tasarımı dalında Stumpf’ın vefatından sonra verilen 2006 Ulusal Tasarım Ödülünü kazandı. Stumpf 2006 yılında vefat etti.

 Ofis/Stüdyo
Stumpf, Weber + Associates
Minneapolis, Minnesota

 Ödüller/Tanınma
Embody için Best of NeoCon Ergonomik Masa/ Çalışma Sandalyesi kategorisinde Gümüş Ödülü, 2009
Cooper-Hewitt Ulusal Tasarım Ödülleri, Ürün Tasarımı Birinciliği, 2006
Time magazine, Tasarım: Equa sandalyesi için On Yılın En İyisi ödülü, 1990
Ethospace iç mekânları için IBD Altın Ödülü, 1985
Equa sandalyesi için IBD Altın Ödülü, 1984
ID magazine "70’lerin Tasarımcısı," 1979
Ergon sandalyesi için ASID Ödülü, 1976