Tasarımcının çalıştığı diğer markalar

Tim Wallace

Tim Wallace 11 yaşındayken kendisini ömür boyu etkisi altına alacak bir deneyim yaşadı: Ailesiyle birlikte Güneydoğu İngiltere’den ABD’ye taşındı. Eskiyi anımsayarak “Pennsylvania’da geçirdiğimiz üç yılın üzerimde büyük bir etkisi oldu. Ufkumu genişletti. ABD’ye saf, küçük bir İngiliz çocuğu olarak geldim ve dünyanın ne kadar büyük ve çeşitli olduğu gerçeğiyle gözlerim açılmış olarak ayrıldım” diyor.

 Yurtdışında yaşamak, Wallace’ın mobilya tasarımcısı olarak oldukça işine yarayan keşfetme sevgisi açısından tetikleyici oldu. “Projeler üzerinde çalışırken tüm konular hakkında mümkün oldukça fazla yerden bilgi toplamayı ve öğrenmeyi seviyorum. Tasarıma fiilen başlamadan önce çok fazla araştırma yapıyorum” diyor.
 Nitekim Wallace erkenden tasarım yapmaya başlama dürtüsüne kapılma korkusuyla taslak defterini saklamaya kadar gidiyor. “Başladığınız küçük, hoş bir taslakla baştan çıkmanız çok kolay. Ama görüntü aklınızda oluştuğunda orada bulunması gereken özellikleri veya imkânları dışlamaya başlayabilirsiniz. Bu yüzden başarmak istediğim şeye dair kafamda net bir resim oluştuğundan tamamen emin olana kadar kalemi bile elime almıyorum” diyor.

 Uluslararası pazar için tasarım yapmanın bir takım kendi zorlukları var. Herman Miller’ın Abak ortamları üzerinde çalışmak pek çok kültürel çizgiyi aşmaktan geçmiş olsa da “Özel ihtiyaçlara bağlı olarak vurguyu değiştirmek için farklı şekillerde bir araya getirilebilecek bir dizi öz bileşene veya gruba ulaştık. Üzerinde çalışmak için etkileyici bir projeydi ve başardığımız şey son derece tatmin ediciydi” diyor.

 Genel olarak endüstriyi etkilemek için çok çalışan küçük bir BK tasarımcı grubunun parçası olduğunu belirten Wallace “Mobilya tasarlarken amacım, yaşam tarzımızla ilişkili olmasını sağlamak. Özel veya nüfuz edilemez olmamalı. Herkes tarafından erişilebilir olmalı” diyor.

 Wallace’ın Çin’den İtalya’ya ve ABD’ye uzanan oldukça farklı pazarlar için mobilya tasarlarken elde ettiği başarılar, taahhüdünün göstergesidir.

 Tim Wallace’ın bir zamanlar düşündüğü diğer bir yolu seçmek yerine tasarımcı olmaya karar vermesi sayesinde iş dünyası daha iyi bir yer oldu. Gülerek “Küçükken bir grupta gitarist olmak istiyordum. 18 yaşında, sahne ekipmanı kurucusu olarak, birkaç arkadaşla çıktığımız tur sırasında sanat okulunun daha iyi bir yol olduğuna ikna oldum. Endüstriyel tasarımı keşfettiğimde doğru kararı verdiğimi biliyordum” diyor.

 Ofis/Stüdyo
 Wallace Tasarım Stüdyosu, Hertfordshire, İngiltere

 Ödüller/Takdir
 Abak için Best of NeoCon Altın Ödülü, 2004