Tasarımcının çalıştığı diğer markalar

Piero Lissoni

Seregno, 1956.

Piero Lissoni mimar, sanat yönetmeni ve tasarımcıdır (1956).

Piero Lissoni, Nicoletta Canesi ile birlikte 1986’da Lissoni Associati stüdyosunu açtı. En iyi İtalyan ve uluslararası mobilya imalatçılarından bazıları ile tasarımcı ve Sanat Yönetmeni olarak işbirliği yapmaya başladı. 1996’da grafik projeler geliştirmek için Graph.x to ‘i yarattılar.

Stüdyonun çalışması, mobilya, aksesuarlar, mutfak, banyo ve aydınlatma armatürlerinden kurumsal kimlik, reklam, katalog ve ambalaja uzanan geniş bir yelpazeyle mimarlık, grafik ve endüstriyel tasarımı kapsar. İç tasarım projeleri otel, teşhir salonu, fuar stantları, özel ev, mağaza ve yatları içerir.

Stüdyo şu anda mimar, tasarımcı ve grafik tasarımcılardan oluşan 70’ten fazla insan istihdam ediyor ve Alessi, Boffi, Cappellini, Cassina, Fantini, Flos/Antares, Fritz Hansen, Glas Italia, Kartell, Knoll International, Lema, Living Divani, Lualdi, Matteograssi, Olivari, Pierantonio Bonacina, Poltrona Frau, Porro, Riva 1920, Sabattini, Tecno ve Thonet için çözümler yaratıyor. Moda dünyasına akınları, Benetton, Brosway, Gallo, Piazza Sempione, Santandrea ve Serapian gibi markalar için mağaza tasarımı ve teşhir salonları ile New York’ta yer alan Amerikalı tasarımcı Elie Tahari için teşhir salonları ve kurumsal kimlik çalışmalarıdır.

Piero Lissoni mimari projeleri arasında Monza’da özel tavan arası (2009); Como yakınlarında villa (2005); Kudüs’te 210 yeni odası ve suite odaları, bar ve lounge alanlarının iç mimarisi, koşer mutfağından lezzetler sunan Scala restoranı ile Mamilla Oteli (2009); Venedik’te Monaco& Grand Canal Oteli’nin kamu alanlarının yenilenmesi (2002-2004); İstanbul’da Bentley Design HotelTM (2002); Zürih Gölü’nde Al Porto Design HotelTM (2001); Tokyo’da Mitsui Garden Otel (2005); Singapur’da Studio M Otel (2010); Bellariva Oteli (2010), Garda Gölü’nde tarihi malikâne; New York Pierre Oteli suite odaları ve Mumbai’de Taj Palace Oteli (2010) yer alır. Boffi, Cassina, Porro and Tecno için teşhir salonlarına ek olarak Piero Lissoni, Anzano del Parco’nun Living Divani merkezini (2007); Milano yakınlarında yer alan Glas (2010) ve Matteograssi merkezini (2011); Milano’da La Rinascente Grubu’nun yeni ofislerini; İstanbul’da Benetton için sekiz katlı binayı yeniden tasarladı. Hollandalı çok uluslu Stage Entertainment şirketi için günümüzde tamamen müzikallere adanmış olan Milano’daki tarihi Teatro Nazionale (Ulusal Tiyatro) Binasını restore etti (2009). Brenta Yat Tasarım Stüdyosu işbirliğiyle Piero Lissoni New Yorklu sanat tüccarının sahibi olduğu 27m Ghost yelkenli yatının iç mekânını ve Mondo Marine tersanesi ortaklığıyla Luciano Benetton için tasarlanan 50m Tribù motor yatını tasarladı (2007). Gaph.x 64.yılından itibaren Venedik Uluslararası Film Festivali (2007-2011) için kurumsal kimlik, logo ve reklam panolarını ele aldı.

Son zamanlarda açılışı yapılan projeleri: Fiorano parkurunda Ferrari Kulüp Binasının yenilenmesi; Roma’da Majestic Otel’in içinde yer alan Filippo La Mantia restoranındaki Pastane ile aynı otelin tarihi resepsiyon odalarının (SAlone Verdi ve Sala Mozart) tamamen yenilenmesi; İsviçre ve İtalya’daki daire ve özel villalar; Paris, Londra, Frankfurt ve Milano’da mağaza ve teşhir salonları.

Açılışı yapılacak projeler: Amsterdam’daki Museum Square alanındaki Conservatorium Oteli; Milano Marittima’da Mare Pineta Oteli ve güzellik merkezi; Saint Vincent’teki Billia Grand Otel ve Kumarhanesi; Kudüs’teki David Citadel Oteli iç mimarisi; Alba yakınlarındaki Piedmont’ta Sant’Orsola şaraphanesi.

Stüdyo Nisan 2010’da Ferrari Galerisi önündeki meydanın yenilenmesi ve 30 metre uzunluğundaki çelik ve polikarbonat panoramik kulenin inşası için Maranello Belediye Meclisi tarafından organize edilen yarışmayı kazandı.