François Azambourg

François Azambourg Fransız iç tasarımı modern hareketinin liderlerinden biridir. “Madde kadar hafif” fikrine hayran kalan Azambourg hem güçlü hem hafif olan malzemeler ve sıra dışı teknikler kullanarak anlamlı ve sihirli objeler yaratır.

Kariyerine Tasarımcılar Günü’nde yer alarak Hermès için yeni malzemeler ve çantalarla denemeler yaparak ve 2004’te Lille’de ‘mikro restoran’ tasarımıyla başlar; bu projeler felsefesinin temelini oluşturur: Bir tasarımcı kendisine aykırı düşmek ve aykırı düşmeyi istemek, kendi asıl stil seçimine bağlı kalmamak zorundadır. Azambourg objeyi takdir eder. Projeleri uygulamalı sanatların teknik ve stil karışımıdır: Örneğin Mr. Bugatti sandalye ve koltuk koleksiyonu, iç poliüretan köpükle birleşimi ve yüzeylerin “buruşuk görünümlü” imalatı için giderek ilginç hale gelen basit metal unsurlar sunar.

Azambourg Lauréat de la Villa Medici Hors les murs (2003) ödülünü, the Grand Prix du Design de Paris (2004) ödülünü, üç kez the Lauréat du Concours Top Plastique ödülünü ve Lauréat du concours du Musée des Arts Décoratifs ödülünü kazandı. Ayrıca plastik geri dönüşümü ile uğraşan Japon Şirketleriyle yakın işbirliği yapar.