Ayşe Birsel

Ayşe Birsel zıtlıklar ülkesi olan Türkiye’de doğdu. Birsel ve tasarımları zıt bakış açılarının birleşimidir. Tıpkı tamamen modern fikir ve uygulamaların, yüzyıllık yapılar ve geleneklerle yan yana olduğu anavatanı gibi Birsel’in tasarımları her şeyi yoluna koyar. İki bin yılı aşkın bir tarihi olan Smyrna kasabasının Türkçe adı olan, liman şehri İzmir’de doğan Birsel, Akdeniz kozmopolitanını içine çekti.

1981-1985 arasında Türkiye’nin başkenti Ankara’da Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde endüstri ürünleri tasarımı öğrenimi gördü. Aldığı Fulbright bursu, yüksek lisans diploma çalışması için onu New York Pratt Institute’e taşıdı. Pratt’ta Ayşe, kendi deyimiyle “sorunları, çözümleri ve formları özüne ayrıştırma” yolu olan tasarımın “saçma olmayan” bakış açısını öğrendiği özellikle Bruce Hannah, Rowena Reed ve Peter Barna’yı hatırlıyor. Bu, onun tasarım bakış açısı haline geldi: sorunları ayrıştırarak yeni cevaplar ortaya çıkarma.

Büyüleyici bir açık sözlülükle Ayşe insanlara “dışarıdan biri olmanın” çok yardımcı olduğunu söylüyor. “Pek çok şeyi bilmediğimden bunları bana öğretebilecek kişilerle işbirliği yapmayı kolay buluyorum” diyor. Yeni fikirlere açıklığı tasarım dünyasında faydalı oluyor. Tasarımcıların ayrı olmaktan, önyargısız olarak dışarıdan gözlem yapabilmekten yararlandıklarını düşünüyor.” Bu tür bir bakış açısı, değişimi kucaklayan kuruluşlarla çalışmaktan keyif almasına yol açıyor. “Eski cevaplara yeni şekiller verme konusunda çok iyi değilim.”

Tasarım Ayşe için bencil bir süreç. Tasarımı sevdiği için yapıyor. Yenilik genellikle çalışmasının sonucu olsa da, asla amacı değil. “Yeniliğin üzerinde çok fazla durulması çok fazla ıvır zıvır doğurur” diyor. Bu nedenle Ayşe her zaman “Neden?” ve “Neden Olmasın?” sorularını soruyor. İşbirliği senteze yol açıyor.

Pratt’taki “Su Odası” tezi, ID Konseptler Ödülünü ve Japonya’da Geleceğin Tasarımı ödülünü kazandı. Ardından Bruce Hannah ile büro aksesuarları koleksiyonu tasarladı. 1995 yılında Japon imalatçı Toto için taharet ve tuvalet kombinasyonu tasarladı. Haziran 1997’de Resolve büro sistemi üzerinde çalışmaya başladı.

Ofis/Stüdyo
Birsel + Seck
New York, New York

Ödüller/Takdir
Resolve Sistemi için NeoCon Yarışmanın En İyisi Ödülü ve En Yenilikçi Ödülü, 1999
Zoe Washlet cihazı için Endüstriyel Tasarım Mükemmellik Ödülü, 1996,
Zoe Washlet cihazı için ID dergisi ödülü, 1996
Zoe Washlet cihazı için Chicago Müzesi İyi Tasarım Ödülü, 1995
Mobilya için VIA (Fransız Mobilya Sanayi Sendikası) Ödülü, 1994
Su Odası için ID dergisi ödülü, 1990